

| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 16.66 mm |
| Width | 16.66 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 44 |
| Height | 3.68 mm |
| Packaging | Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Number of Elements | 1 |
| Core Architecture(core/core processor) | SAR |
| Interface | Parallel, Serial |
| Min Input Voltage | 2.375 V |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Output Type | TTL |
| Max Power Dissipation | 100 mW |
| Max Supply Voltage | 5.25 V |
| Min Supply Voltage | 4.75 V |
| Power Dissipation | 100 mW |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 12 |
| Supply Type | Single |
| Max Input Voltage | 2.625 V |
| Reference Type | External, Internal |
| Sampling Rate | 500 ksps |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 1 |
| Nominal Supply Current | 20 mA |
| Number of Analog Inputs | 8 |
| power consumption | 82 mW |
| Resolution | 1.5 B |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 70 dB |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Schedule B | 8542390000 |
| Max Digital Supply Voltage | 5 V |
| Input Type | Single Ended |
| Interface Type(Data Interface) | Parallel, Serial |
| Analog Supply Voltage | 5 V |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
